28-30.10 2022 se v krásném prostředí Jestřebí (Rusava) konal – Memoriál Oldy Dvoroka, Praktický závod záchranných psů 2022 organizovaný Záchrannou brigáda kynologů Moravskoslezského kraje.

Zkušený Pavel s Forestem (2,5roku) a já s Lentil (16 měsíců) jsme se rozhodli závodu zůčastnit jako tým “Black Forest”. Naším cílem bylo projít se ctí, načerpat zkušenosti a zjistit na čem pracovat. A to jsme si splnili.
Pořadatel si se závodem vyhrál a perfektně ho připravil. Velké poděkování a těšíme se na další akce 🙂
Začali jsme ‘zvostra’. V den příjezdu večer přijela policie i s velkým hasičským vozem (oba s majákem), že se někdo ztratil. Tak nás vyhnali ven a rovnou si nás všechny vyzkoušeli v komunikaci mezi týmy a se štábem, orientaci v noci.
Druhý den už začal závod – téma: ‘poztráceli se svatebčané’. Ty jsme jako tým 2 psovodů a 2 psů hledali. Celkem bylo 19 bodovaných disciplín a stanovišť – různé kombinace hledání v týmu, různě náročné terény, časová omezení, první pomoc člověku, psu, vysílání přes řeku, traverz, jízda na člunu, poslušnost, jízda ve vozíku, prohledání chatek, avizace, znalostní test a pár dalších. Za den jsme každý nachodil v kopcovitém terénu zhruba 17km, psi samozřejmě daleko víc (26). Kromě prvního nočního hledání nás čekalo i bodované hledání druhou noc.
Výsledek nás velmi mile překvapil – téměř ve všech disciplínách jsme se dokázali držet špičky závodu.
Prošli jsme mnoha různými hledacími situacemi. Hodně zajímavé bylo například vysílání přes potok – figurant byl sice cca 100m daleko a vidět, ale psa jsme vysílali přes hluboké údolí, takže velmi rychle ztratil pach a musel držet myšlenku. Navíc se svah nedal vyběhnout rovně jak byl strmý, ale pes musel hledat schudnou cestu.
Vysílaček tam bylo obecně docela hodně.
Na hravém hřišti v poslušnosti jsem zjistil, že skládání letadla z A4 papíru si už taky nepamatuji. Zatímco Pavel jo a jeho vlaškovka hned napoprvé proletěla cílem.
Nasimulovaná první pomoc člověku i psu (samozřejmě u člověka byla otevřená zlomenina a člověk v bezvědomí) je úplně něco jiného, než si poslechnout přednášku.
Pavel i já jsme si závod užili a naši psi nám udělali obrovskou radost. I po 8mi hodinách v terénu byli ochotni (spolu)pracovat. Mladí a neklidní – taky si spolu hrát.
Atmosféra celého závodu byla přátelská a veselá. Skvělé týmy, figuranti i pořadatelé.
Odnesli jsme si také pár věcí, na kterých budeme pracovat.
Tak příští rok na viděnou 🙂
Michal